W ramach inwestycji Kamienna 145 we Wrocławiu zaprojektowano i zrealizowano kompleksowe rozwiązanie obudowy wykopu oraz posadowienia budynku, wykorzystujące trzy technologie oferowane prze Keller Polska.
Projekt
Realizacja nowych obiektów w ścisłej zabudowie miejskiej coraz częściej stwarza potrzebę wykorzystania dostępnej przestrzeni podziemnej. W centrum Wrocławia dla firmy LC Corp, Keller Polska wykonała obudowę dwukondygnacyjnego garażu podziemnego w technologii ścian szczelinowych, słabo-przepuszczalną poziomą przesłonę przeciwfiltracyjna Soilcrete® i mikropale kotwiące płytę fundamentową nowo powstającego budynku. Okres realizacji projektu: 08.2018 r. – 01.2019 r.
Wyzwanie
Zabezpieczenie głębokiego wykopu w warunkach gęstej zabudowy miejskiej oraz w sąsiedztwie czynnej infrastruktury komunikacyjnej stanowiło wyzwanie zarówno w kontekście bezpieczeństwa jak i logistyki. Dodatkowo kluczowym wyzwaniem projektowym był taki dobór technologii, który spełniał wszystkie wymogi techniczne i użytkowe postawione przez Zamawiającego oraz Inwestora.
Rozwiązanie
Zabezpieczenie wykopu stanowiła ściana szczelinowa o głębokości 15 i obwodzie 556 mb. W docelowej fazie wykonana ściana szczelinowa pełni funkcję zewnętrznych ścian konstrukcyjnych dwóch budynków. Jej tymczasowa stateczność w przeważającym stopniu zapewniona została przez stalową konstrukcję rozparcia, w formie poziomych i ukośnych rozpór stalowych oraz - ze względu na geometrię - poprzez przypory ziemne.
Z uwagi na zalegające w podłożu grunty niespoiste konieczne było wykonanie „sztucznej” warstwy słabo-przepuszczalnej ograniczającej napływ wód gruntowych do wykopu od dołu. Wykonano przesłonę przeciwfiltracyjną w technologii Soilcrete® (jet- grouting) o miąższości jednego metra, obejmującą swoim zasięgiem spód ściany szczelinowej. Przesłona składa się łącznie z 1046 kolumn jet- grouting.
W części obiektu zwanej patio, w której ciężar konstrukcji nie zrównoważyłby wyporu, wykonano 102 sztuki mikropali kotwiących o długości sześciu metrów.